Rome Travel guide Guía turística de Roma Guida informazioni Roma Guide de Voyage de Rome Roma Hauptstadt Information Tourismus Przewodnik turystyczny po Rzymie

Rzym


 


Rzym

Roma in 2013
Rzym - 2012.

Rzym jest stolicą Włoch. Znajdują się tu instytucje rządowe i włoskie administracje publiczne. Miasto to położone jest w regionie Lacjum, nad brzegiem rzeki Tyber. Centrum historyczne Rzymu jest sławne na całym świecie dzięki swoim siedmiu wzgórzom: Palatyn, Awentyn, Kapitol, Kwirynał, Wiminał, Eskwilin i Celius. Powierzchnia Rzymu 1285 km2, liczba ludności 2.700.000 mieszkańców. Stolica dzieli się na 19 magistratów i jest miastem bardzo rozległym, które posiada niezliczoną liczbę miejsc turystycznych. Dlatego należy dobrze zaplanować trasę podróży, by wystarczyło czasu na zobaczenie wszystkiego.

Z pośród licznych zakątków miasta, wyróżnia się m.in.:
Kapitol, ze swoim placem, skonstruowanym i zaprojektowanym w XVI w. przez sławnego architekta Michała Anioł, oraz ze słynnym pomnikiem cesarza rzymskiego Marka Aureliusza;
Muzea Kapitońskie, w których znajduje się Wilczyca Kapitońska, rzeźba z brąz- symbol Rzymu;
Forum Romanum z majestatycznym Łukiem Septymiusza Sewera;
Fora Cesarskie;
 Świątynia Cesara, która powstała w miejscu gdzie skremowano Cesara;
Łuk Tytusa;
Pałac Platyna;
Ołtarz Ojczyzny zwany popularnie Vittoriano, dedykowany królowi Wiktorowi Emanuelowi II - organizowane są tam wystawy artystyczne, sztuki doczesnej;
Koloseum;
Łuk Konstantyna;
Kolumna Trajana;
Plac Navona w stylu barkowym;
Fontanna di Trevi;
Plac Hiszpański - sławny na całym świecie,
Liczne kościoły,
Castel Sant'Angelo,
Piazza del Popolo ze swoim kościołem o tej samej nazwie.;
Ołtarz Pokoju;
Panteon ect.

Z pomiędzy muzeów i zabytków wyróżnić można także Galerię Narodową Sztuki Antycznej, (która mieści się w Pałacu Barberini), Galerię Borghese, Kwirynał, termy Dioklecjana, la Villa Farnesina, Schody Hiszpańskie, katakumby i akwedukty rzymskie.

Popularne miejsca turystyczne w Rzymie dzieli się, ze względu na ich lokalizacje, na dwie grupy.

„Intra muros” i „extra muros” („intra muros” dla budowli znajdujących się wewnątrz murów antycznych i „extra muros” dla budowli na zewnątrz murów antycznych)
Rzym popularny jest także dzięki stolicy Watykanu - Stolicy Apostolskiej oraz dzięki znajdującej się tam Bazylice Świętego Piotra, w której mieszczą się imponujące freski (najbardziej znane to freski Michała Anioła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej).

Nazwa „Rzym” może mieć wiele znaczeń, m.in. oznacza „siłę” a także czasowniki „płynąć, unosić się” (mówiąc alegorycznie Rzym oznacza miasto, które unosi się nad rzeką Tyber).

Dzięki różnorodności miejsc i zabytków historycznych, z których się składa stolica rzymska, turystyka jest tu jedną z najważniejszych gałęzi ekonomicznych.

Oprócz instytucji administracyjnych i rządowych w stolicy Włoch swoją siedzibę mają również ważne instytucje finansowe takie jak banki i przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe.

Rzym jest uważany także za stolicę kina i telewizji, głównie dzięki swojemu ośrodkowi telewizyjnemu i kinematograficznemu, który nazwany został “Cinecittá”.

W stolicy Włoch mieszczą się ważne uniwersytety publiczne i prywatne; najważniejszy z nich to uniwersytet “La Sapienza”, największy w Europie - istnieje od 1303 r,

Wyróżnić można również: Uniwersytet Międzynarodowy LUISS z naukami społecznymi, Uniwersytet Sacro Cuore (medycyna i ekonomia), Biomedyczny Uniwersytet-Campus w Rzymie, Uniwersytet Europejski, Uniwersytet S. Pio V (ekonomia, przekład i nauki polityczne) i Uniwersytet Telematyczny “Guglielmo Marconi”.

W Rzymie swoją siedzibę ma FAO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa na świecie.

Centrum historyczne Rzymu, razem ze Stolicą Apostolską, Bazyliką św. Piotra aż do zewnętrznej strony murów antycznych, oraz od 1990 r. cała strefa wyznaczana przez mury Urbana VIII, stały się częścią UNESCO i zostały ogłoszone spuścizną ludzkości.


powrót do góry


Kontakt dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Roma map
 Powiększenie obrazu  

Wprowadzenie | Historia Rzymu | Potrzebne informacje | Mapy Rzymu | Pogoda w Rzymie | Środki transportu

Zabytki w Rzymie | Muzea w Rzymie | Życie nocne w Rzymie | Watykan | Restauracje w Rzymie | Bicicletas Sintesi