Rome Travel guide Guía turística de Roma Guida informazioni Roma Guide de Voyage de Rome Roma Hauptstadt Information Tourismus Przewodnik turystyczny po Rzymie

Rzym


 


Rzym

Muzea Kapitońskie
Muzea Kapitońskie znajdują się w Pałacu Konserwatorów i w Nowym Pałacu, oba usytuowane są na Kapitolu. Muzea te powstały w XV w. kiedy to papież Sykstus IV podarował Rzymowi dzieła z brązu, które umieszczono w Pałacu Konserwatorów i na Placu Kapitońskim, to uczyniło z nich muzea najbardziej antyczne na świecie. W Pałacu Konserwatorów znajdują się szczątki ogromnej rzeźby Konstantyna, która mierzyła 12 m.

Eksponuje się tu także jeden z symboli Rzymu, Wilczycę Kapitońska, do której dodano w XV w dwóch bliźniaków. To dzieło ukazuje piękno w każdym ze swoich detali, szczególnie można to zaobserwować w oczach wilczycy, które wyrażają troskę.

Warto zwrócić uwagę także na Wenus Kapitońska z 1 r. p.n.e. (na wyrafinowane i zmysłowe ciało oraz na zamyśloną twarz) a także na dzieło “Konający Gal” anonimowego artysty, które upamiętnia zwycięstwo pod Attalo nad Celtami.

Znane dzieła Tycjana, Rubensa, Caravaggiego oraz Van Dyck znajdują sie w Pinakotece Kapitolińskiej.

Adres: Piazza del Campidoglio 1 - 00186 Roma (Plac Kapitoński 1-00186 Rzym)
Godziny otwarcia:  
Wtorek-Niedziela 9.00-20.00;
24 i 31 grudnia 9.00-14.00 (kasa zamykana godzinę wcześniej)
Nieczynne w: poniedziałki, 25 grudnia, 1 stycznia, 1 maja

Muzeum Narodowe Rzymu Pałacu Altemps
Pałac Altemps jest jednym z bardzo ważnych pałacy Rzymu, a także jedną z czterech siedzib Muzeum Narodowego Rzymu. W Pałacu Altemps znajdują się antyczne dzieła rzeźbiarskie, jak np. Kolekcje szlacheckich rodzin rzymskich z Altemps, dzieła Barancaccia, Mattei,  Boncompaganiego etc. oraz również kolekcje dzieł egipskich. W muzeum odbywają się wystawy i kongresy.

Adres: Barrio ‘’Rione Ponte’’, Plaza de San Apollinare 44, cerca de Plaza Navona.(Dzielnica ‘’Rione Ponte’’, Plac Św.Apolinara 44, niedaleko Placu Navona)

Godziny otwarcia: Wtorek – Niedziela 9.00 - 19.45
Nieczynne w: poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudnia

Muzeum Narodowe Rzymu Pałacu Massimo
Pałac został zbudowany w końcu wieku XIX w stylu neorenesansowym. Skonstruowany, by służyć jako kolegium jezuickie, dziś jest jedną z siedzib Muzeum Narodowego razem z Pałacem Altemps, Termami Dioklecjana i Kryptą Balbi. Muzeum to posiada różnorodne działy: numizmatyka, klejnoty, brązy i wystawę mozajek od I p.n.e. do IV n.e., ponadto także freski pochodzące z la Villa Farnesina i Villa Livia (30 p.n.e.).

Na piętrze w środku znajduje się kolekcja nuministyczna ze szlakiem obrazującym zmiany systemu płac od wieku VII p.n.e aż do Euro.
Również tutaj znajdziemy część kolekcji rodzinnej Savoya.
Spośród eksponowanych tu dzieł warto wyróżnić „Śpiącego Hermafrodytę”, delikatną żeńską postać z cechami męskimi, narodzoną ze związku Hermesa i Afrodyty (stąd nazwa dzieła)

Adres: Largo di Villa Peretti 1
Godziny otwarcia: 9:00 – 19:45
Nieczynne w : poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudnia.

Galeria Borghese
W Villa Borhese(siedziba galerii) umieszczone są antyczne rzeźby, płaskorzeźby i mozaiki z XV-XVIII w.
Warto zwrócić uwagę na dzieła Caravaggiego, Tycjana(„Amore sacro e profano”), Antonellego da Messina (“Portret Mężczyzny”), Giovanniego Belliniego, Rafaela Santi, Correggiego (‘’Giovane con canestro di frutta’’), Gian Lorenza Berniniego y Canovę.
Godne zobaczenia są też pomniki Beriniego “Apollo i Dafne” (1622-1624) (alegorycznie ukazują próżność i rozkosze ziemskie) oraz “Ekstaza Świętej Teresy” (1646).
Część rzeźb należy do kolekcji prywatnych Katedry Scipione, której pasją jest sztuka antyczna, współczesna i renesansowa.
Jednym z największych dzieł w galerii jest portret Pauliny Borghese Bonaparte (siostry Napoleona) zatytułowany “Paulina Bonaparte jako Wenus Zwycięska” (dzieło Canovy – 1807).
Wyróżnić także można rzeźby Berniniego( powstałe na zlecenie katedry), w których kompozycji dopatrzymy się wirtuozerii artysty oraz ujrzymy grację i ekspresję ukazanych postaci.
Godny polecenia jest też obraz Rafaela Santi “Złożenie do grobu” z roku 1507.
Camilo Borghese w 1827 r. kupił także „Danae”  Correggia.
Niektóre z dzieł były odzyskiwane z kantyn, kolekcji prywatnych, wykopalisk archeologicznych etc.

Adres: Gran plaza Scipione Borghese 5, 00197 ROMA (Wielki Plac Scipiona Borghese5, 00197 Rzym)
Tel. 06 8413979
Obowiązkowa rezerwacja z wyprzedzeniem
Godziny otwarcia: Wtorek-Niedziela: 8.30 - 19.30
Nieczynne w: poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudzień

Galeria Narodowa Sztuki Antycznej w Pałacu Barberini
Galeria Narodowa Sztuki Antycznej znajduje się na pierwszym piętrze tegoż pałacu i eksponuje dzieła artystów włoskich i zagranicznych z XVI i XVII wieku w porządku chronologicznym.
Pałac zbudowano w XVII w. Majestatyczne schody frontowe są dziełem Beriniego, podczas gdy schody wewnątrz pod portykiem są epileptyczne i wykonał je Borromini.

Na wyróżnienie zasługują obrazy “ Madonna z Dzieciątkiem” Filippa Lippi, “Fornarina”(znany także jako „Portret młodej kobiety”) Rafaela Santi oraz “Judyta odcinająca głowę Holofernesowi” Caravaggiego, gdzie zauważyć można brutalność tej sceny.
Uwagę przykuwają także salony, dekoracje i obrazy jak np. “Triumf Opaczności Bożej” Pietra de Cortona w stylu barkowym.  Zasługuje na wyróżnienie, gdyż jest odnowionym dziełem sztuki dekoracyjnej a zarazem połączeniem efektów perspektywy oraz wypracowanego światłocienia. Godne zainteresowania są również dzieła Tintorreta, Tycjana i el Greco.

Adres: Via delle Quattro Fontane, 13 00184 Roma
Tel. 06 4824184
Godziny otwarcia: 
Wtorek-Niedziela  8.30 - 19.30
Nieczynne w: poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudnia


powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 

Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Roma map
 Powiększenie obrazu  

 

Wprowadzenie | Historia Rzymu | Potrzebne informacje | Mapy Rzymu | Pogoda w Rzymie | Środki transportu

Zabytki w Rzymie | Muzea w Rzymie | Życie nocne w Rzymie | Watykan | Restauracje w Rzymie | Bicicletas Sintesi